Festivali i letërsisë evropiane ” Ylli i librave”

од admin_kult

Nën moton “Fjalët e reja të guximshme” / Brave new wor(l)ds, nga sot deri më 5 tetor mbahet Festivali i tetë i Letërsisë Evropiane “Ylli i librave”, në organizim të shtëpisë botuese “Antolog”.

“Ylli i librave ” do të nisë sot në orën 15:00 në teatrin “Frosina” me një event parafestival – video intervistë me autorin Sasha Stanisiç me temë “Për origjinën dhe rastësitë që (nuk) ekzistojnë”. Në orën 19:30, poeti, eseisti dhe përkthyesi Nikola Majirov do të hapë festivalin, duke dërguar mesazhin e tij letrar për të ftuarit dhe më pas do të vazhdojë me një bisedë me shkrimtaren Irsa Sigurdardotir, e cila quhet “Mbretëresha e thrillerit të Islandës”. Dita e parë e festivalit do të mbyllet me bisedën “Letërsia e re bullgare” mes autorëve bashkëkohorë bullgarë Olja Stojanova Xhakova dhe Petar Dençev.

Organizatorët njoftojnë se këtë vit do të prezantohen autorë të jashtëzakonshëm evropianë dhe vendas, të cilët do të marrin pjesë në një duzinë bisedash letrare, seminare tregimi, lexime, leksione. Vetëm dy ngjarje do të jenë online dhe të gjithë autorët e tjerë do të marrin pjesë personalisht në Shkup.

Çmimi ” Ylli i librave, 2022″ do t’i jepet nobelistes Svetlana Aleksieviç. Do të ndahet edhe çmimi “Ylli i librave” për librin më aktual ndërmjet dy edicioneve të festivalit dhe çmimi i sapoformuar “I dashur” për përkthimin më të mirë, për nder të Dragi Mihajlovskit.

Në festivalin e tetë “Ylli i librave” marrin pjesë disa pjesëmarrës vendas dhe të huaj, si: Irsa Sigurdardotir nga Islanda, Petar Dençev dhe Olja Stojanova Xhakova nga Bullgaria, Bogdan-Aleksandar Stanesku nga Rumania, Kristina Gavran dhe Igor Shtiks nga Kroacia, Daina Opolskaite nga Lituania, Nadja Teranova nga Italia dhe Monika Kompanikova nga Sllovakia.

Pjesëmarrës vendas do të jenë: Jordan Kotsevski, Snezhana Stojçevska, Biljana Crvenkovska, Petar Andonovski, Elena Filipovska, Vladimir Jankovski, Elizabeta Bakovska dhe Zharko Kujunxhiski.

Gjatë festivalit, për vizitorët në Qendrën Kulturore Rinore do të organizohet edicioni i tetë i Panairit Evropian të Letërsisë, ku do të jenë librat fitues të Çmimit Evropian për Letërsi, tituj të tjerë nga botimi evropian dhe maqedonas, si dhe tre edicione në dispozicion, të cilat dalin enkas për edicionin e ri të festivalit – “W” dhe “Përparësia” nga Igor Shtiks dhe “Sforcimi” nga Irsa Sigurdardotir.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе