Programi i tetorit të QIK Tiranë

од admin_kult

Me hapjen e ekspozitës së artistes tonë Elita Aliti të shtunën, me titull “Stimuloni shqisat tuaja”, filloi zbatimi i programit të QIK Tiranë për muajin tetor. Ekspozita e ndarë në 5 segmente është e destinuar për personat me shikim të dëmtuar. Për veprat e saj, autorja kombinon lloje të ndryshme materialesh që prodhojnë tinguj dhe aroma të ndryshme, duke realizuar kështu idenë e saj për të krijuar një art që ndihmon në përfshirjen e personave me aftësi të kufizuara në shoqëri.

Më 13 tetor do të mbajë një koncert madhështor nga pianistja Ivana Maznejkova, e cila do të hapë festivalin “Flauti Magjik” në Tiranë. Koncerti është një homazh për veprën e kompozitorit belgo-francez Cesar Frank i lindur në 1822. Me këtë, pianisti i ri i bashkohet  përkujtimit evropian të 200-vjetorit të lindjes së gjeniut.

Më 27, 28 dhe 29 tetor në Korçë të Republikës së Shqipërisë do të mbahet manifestimi Ditët e Kulturës Maqedonase. Do të shfaqet filmi “Toka e mjaltit”, si dhe do të ekspozohen punimet e artistit Zoran Kardula. Në pjesën muzikore të programit do të performojë kori rinor i grave të qytetit “Menada” nga Tetova, ndërsa vizitorët do të mund të përcjellin koncertin e grupit bluz “In the mood” nga Shkupi. Gjatë tre ditëve në universitetin e Korçës do të mbahen mësime falas të gjuhës maqedonase.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе