“Fantazia tunxh për Toshën” – koncert i kuintetit të tunxhit të Shkupit në Filarmoninë

од admin_kult

Sot, e hënë, më 25 dhjetor, në ora 20:00, në sallën e vogël të Filarmonisë do të mbahet koncerti i kuintetit të tunxhit të Shkupit me titull “Fantazia tunxh për Toshën”. Në program do të përfshihen këngët më të njohura nga diskografia e Toshe Proeskit, të ripërpunuara për instrumente tunxhi.

Ideja për këtë koncert vjen nga koncertet e kaluara të kuintetit me program me kompozime të ndryshme të njohura nga grupe si Bitëlls, Kuin, Majkëll Xhekson, Bigis etj. Të njëjtat kompozime u shfaqën gjatë gjithë procesit arsimor të secilit prej anëtarëve të kuintetit në lëndën e muzikës së Odës. Prej këtu buron ideja e realizimit të aranzhimeve cilësore që do të përmbajnë muzikën nga hitet e njohura që këndoi Toshe, të interpretuara përmes tingullit autentik të instrumenteve të tunxhit përmes penës kreative të Trajko Vellkovit dhe Zoran Kostadinovskit.

Pas disa shfaqjeve të planifikuara në vitin 2024, këto aranzhime do t’u dhurohen institucioneve arsimore muzikore në mënyrë që ato të hyjnë në programin e rregullt që do të performojnë studentët e ardhshëm instrumentistë gjatë shkollimit të tyre.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе