Ekspozita retrospektive-monografike e Kërsto Sllavkovskit në Kumanovë

од admin_kult

Në Galerinë e Arteve në Kumanovë, sot (28.09.2022) në ora 20:00 do të hapet ekspozita monografike retrospektive e Kërsto Sllavkovskit.

Sllavkovski është përfaqësues i gjeneratës themeluese të naivëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe në të njëjtën kohë artisti më domethënës i skulpturës nga kjo zonë. Edhe pse autodidakt, për vlerat e tij artistike, që nga viti 1972 ishte anëtar aktiv i Shoqatës së Artistëve të artit figurariv të Maqedonisë (SHAAFM) dhe ekspozoi në të gjitha ekspozitat tradicionale, në ekspozitat „Salloni dimëror”, „Pllastikë e lirë”. .

          Nga Muzeu Shtetëror Kombëtar – Kumanovë informojnë se në suaza të ekspozitës së veprave nga krijimtaria e pasur krijuese e artistit Krsto Sllavkovski, do të prezantohet monografia për këtë autor me gjashtëdhjetë riprodhime ngjyrash dhe tekst të gjerë të Goce Bozhurskit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе