Ekspozita “Muzeu për të gjithë” – “Fotografitë mund të preken, fotografitë flasin”

од admin_kult

Nën moton “Fotografitë mund të preken, fotografitë flasin”, në sallën e ekspozitës së Institutit dhe Muzeut IN-Manastir është vendosur ekspozita multisensore “Muzeu për të gjithë”, ku janë vendosur 16 objekte nga ekspozita e përhershme e Manastirit, muzeu prezantohet duke përdorur teknologji moderne.

Ekspozita e përgatitur nga Irena Ruzhin dhe Jove Pargovski, punonjës të muzeut, përbëhet nga 16 imazhe të reja prekëse të destinuara për personat me dëmtim të shikimit dhe dëgjimit, të cilat, përveç shkrimit Braille, shoqërohen me audio dhe video në gjuhën e shenjave për objektet muzeale nga periudha të ndryshme. Ekspozitat gjithashtu përmbajnë “etiketa NCF”, të cilat kur skanohen me celular ofrojnë material audio për punën dhe shfaqet një video në gjuhën e shenjave.

Instituti dhe Muzeu i Manastirit ka më shumë se 100 artikuj që janë në dispozicion në këtë mënyrë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе