Ekspozita jubilare “Punimet” e Sergej Andreevskit

од admin_kult
Të enjten, më 12 Maj, në hollin e Muzeut të Luftës së Maqedonisë për Pavarësi – Shkup, zyrtarisht do të hapet ekspozita “Personat” e artistit maqedonas Sergej Andreevski.
Ekspozita është një retrospektivë e hulumtimit të autorit mbi lloje të ndryshme letre me materiale të ndryshme gjatë 35 viteve të fundit.
  Publiku do të mund të shohë vepra nga faza dhe cikle tematike të ndryshme, duke filluar nga veprat e krijuara në fillimet e studentëve (nga viti 1983) deri në udhëtimet e fundit të Sergeit nëpër botë.
Shumica e pikturave, vizatimeve dhe skicave janë paraqitur në disa kontinente, por asnjëherë nuk janë ekspozuar për publikun maqedonas. Kurator i ekspozitës që do të qëndrojë e hapur deri më 12 qershor është Dr. Kiril Penushliski. Projekti mbështetet nga Ministria e Kulturës dhe Muzeu i Luftës së Maqedonisë së Veriut  për Pavarësi - Shkup.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе