Koncert i Orkestrës së Rinisë nga Kumanova në QIK Sofje

од admin_kult

Në Qendrën Kulturo – Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje, Bullgari, sot (10 maj) me fillim nga ora 18:30, do të mbahet koncerti “Muzika nuk ka kufij” nga Orkestra Rinore në Qendrën e Kulturës “Trajko Prokopiev” nga Kumanova.

Orkestra, e cila është formuar në vitin 2020 dhe funksionon nën drejtimin artistik të Aleksandar Mitriçki, prezanton muzikë popullore dhe rock - maqedonase, dhe dhënies dritë jeshile të këngës popullore maqedonase. Programi i Orkestrës përfshin kompozime muzikore popullore, përshtatje xhaz të këngëve të njohura popullore maqedonase, si dhe këngë nga rajoni i Kumanovës.
Në koncert do të marrin pjesë: Petar Sterjovski - fizarmonikë, Nikola Stojkovski - kitarë bas, Filip Stojkovski - kitarë, Jovan Cvetkoviq - tastierë, Ivan Mihajlovski - kahon, Anastasija Filipovska - vokal, Mima Mlladenovska - vokal, Filip Gelevski.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе