Ekspozita dhe promovimi i monografisë së Vladimir Georgievskit

од admin_kult

Nesër, më 7 dhjetor, e mërkurë në ora 20:00, në Muzeun e Qytetit të Shkupit do të hapet zyrtarisht ekspozita e veprave të njërit prej artistëve më të rëndësishëm maqedonas, Vladimir Georgievski (1942-2017).

Ekspozita, e kuruar nga Emil Aleksiev, përbëhet nga njëqind vepra të artistit, të punuara në teknikat artistike me pëlhurë, tempera, pastel, bojë, laps me ngjyra dhe bojëra uji. Në kuadër të ekspozitës do të promovohet edhe monografia për veprën e Georgievskit e botuar nga Muzeu i Qytetit të Shkupit. Autori i monografisë është Emil Aleksiev.

Ekspozita në Muzeun e Qytetit të Shkupit do të qëndrojë  deri më 31 janar 2023.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе