Dhjetë vjet Orkestra e Odës së Manastirit

од admin_kult

Institucioni nacional Orkestra Odës së Manastirit po e përkujton përvjetorin e 10 viteve nga dita e themelimit, siç tha për MIA-n ushtruesi i detyrës drejtori Vlladimir Dimovski duke thyer rekorde me projektet e tij.

– Vitin e kaluar, Orkestra e Odës së Manastirit ka realizuar më shumë se 20 projekte, me frekuentim të përgjithshëm prej mbi 20.000 vizitorësh. Ndër projektet më të njohura janë MTV The Greatest Hits Volume 1, i cili realizohet në Manastir dhe Shkup, koncerti tradicional i Vitit të Ri “Vjena në Manastir”, pastaj projekti “Simfonia Jonçe Hristovskit”, Viva Verdi, Rock & Beat Symphony e shumë të tjerët. Orkestra e Odës së Manastirit këtë vit filloi me projektin MTV The Greatest Hits Volume 2 i viteve 80-ta dhe 90-ta, por me një repertor të modifikuar që përfshin edhe hite të paharrueshme rock nga grupet legjendare të rock-ut që formësuan skenën muzikore në këtë epokë si Guns N’ Roses. , Queens dhe shumë të tjerë, theksoi Dimovski.

Këtë fundjavë në Manastir anëtarët e Orkestrës së Odës mbajtën dy koncerte në të cilat kompozimet u interpretuan nga Irena Dimovska, Polina Taseva, Agni Avshar, Ana Petanovska, Jasna Dimitrovska, Mila Nikollovska, Ognen Dimovski dhe e ftuara speciale Dona Marina Martensson – vokalistja femer e grupit muzikor avangard me famë botërore Lajbah, pop-rock kori Bitvoks, balerinët, solistë në operën dhe baletin nacional dhe anëtarë të SHKA Ilinden.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе