Ceremonia e hapjes së festivalit “Vera e Ohërit”

од admin_kult

Në Teatrin Antik të Ohërit sonte (12 korrik) me fillim nga ora 21:00, me koncertin e tenorëve me famë botërore nga Italia, Alessandro Cosentino De Acrisa, Federico Serra, Giovanni Maria Palmia dhe Ugo Tarquini, të shoqëruar nga Orkestra Kombëtare. Opera dhe Balet, dhe nën dirigjentin e Lorenzo Bizzari do të hapet edicioni i 62-të i festivalit ” Vera e Ohërit “.

– Na presin 40 mbrëmje atraktive dhe emocionuese të festivalit me një program të pasur festivalesh të krijuar nga artistët tanë më të mirë dhe të dëshmuar, tashmë përzgjedhëse të “Vera e Ohërit” – maestro Bisera Çadllovska, dirigjente në Operën dhe Baletin Kombëtar, Sanja Arsovska, aktore nga Teatri Dramatik Shkup. Në edicionin e 62-të të këtij viti, artdashësit do të kenë mundësinë të shijojnë 36 koncerte, dhjetë shfaqje teatrore dhe gjashtë evente në programin shtesë. Nga data 12 korrik deri më 20 gusht, do të mirëpresim mbi 1000 artistë nga 25 vende të botës në skenat e hapura të Teatrit Antik, Saraj i Poshtëm, Hajati i Kishës së Shën Sofisë, si dhe vetë Kisha e Shën Sofisë dhe Qendra e Kulturës – njoftoi Natasha Popoviq, drejtoresha e festivalit “Vera e Ohërit”

Mes eventeve të shumta, në përvjetorin  e “ Verës së Ohrit ”, do të kemi mundësinë të shohim baletin e flamenkos “Luxuria”, një spektakël i bazuar në vallet tradicionale të flamenkos spanjolle, ndërsa festivali do të mbyllet me një koncert kushtuar veprës të kompozitorit legjendar maqedonas Aleksandar Xhambazov.

Programi i pasur i teatrit udhëhiqet nga La Mama i Nju Jorkut me bashkëprodhimin “Bordello Ballkanike”, “Lufta dhe Paqja” e Beogradit dhe “xhaxhai Vanja”, “Zbutja e të ligut” të Ukrainës, si dhe gjashtë shfaqje të jashtëzakonshme vendase. Publiku do të ketë mundësinë të shikojë dhjetë produksione teatrale, gjashtë të vendit dhe katër të huaja. Për publikun më të ri, kolektivi 5+ Familja do të performojë me shfaqjen skenike-muzikore “Ne nuk kemi planet rezervë”, me regji të Sandra Gjeorgjieva.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе