Baleti “Esmerallda” i Çezare Punji në Operën dhe Baletin Nacional

од admin_kult

Një nga perlat e artit të baletit, “Esmerallda” e kompozitorit italian Çezare Punji, do të shfaqet në skenën e Operës dhe Baletit Nacional më 4 nëntor 2023 duke filluar nga ora 20:00. Historia e bukuroshes Esmeralda, e frymëzuar nga romani “Kumbanor i kishës së Shën Mërisë” të Viktor Hugo-s, do të interpretohet nën dirigjimin e Bisera Çadllovskës dhe do të interpretohet nga koreografi i njohur nga Rusia, Mihajll Krapivin. Skenografia dhe kostumografia luksoze janë të Zhivojin Trajanoviq dhe Ljupka Ristovska, ndërsa mjeshtri i koncerteve është Kliment Todoroski.

Në rolin kryesor do të interpretojë primabalerina Marija Kiçevska-Shokarovska, ndërsa në rolet tjera Francisko Himenez Ruiz (Spanjë), Ivana Kocevska, Angella Bogatinova, Mirosllav Mitrashinoviq, Jan Kisilev.

Interpretojnë solistët e baletit, ansambli i baletit dhe orkestra e Operës dhe Baletit Nacional.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе