Antologjia e filmit serb në Kinematekë

од admin_kult

Kinemateka e RM së Veriut nga data 5 maj (e enjte) deri më 11 maj (e mërkurë) 2022 do të shfaqen 11 tituj klasikë nga kinematografia serbe, të prodhuar nga fillimi i viteve ’60 deri në mesin e viteve ’80 të shekullit të kaluar.

Këta janë titujt: „Kush këndon atje?”, „Maratonistët vrapojnë rrethin e nderit”, „Vera e rreme ’68”, „Spiun ballkanik”,„ Klasa Kombëtare “,„Jezusi Plastik “,„Kur do të jem i vdekur dhe i bardhë. ” , „Rasti i dashurisë ose tragjedia e nëpunësit të PTT”,„ Kurora e Petrias”,„ Dashuri dhe modë” dhe „Davitel kundër davitelit”.

Autorë të filmave janë: Sllobodan Sijan, Goran Paskaljeviq, Dushan Kovaçeviq, Bozhidar Nikoliq, Goran Markoviq, Llazar Stojanoviq, Zhivoin Pavloviq, Dushan Makaveev, Srgjan Karanoviq dhe Ljubomir Radiçeviq.

Filmat e kësaj përzgjedhjeje në vitin 2016 u shpallën një e mirë kombëtare me rëndësi të madhe në Serbi. Ata janë pjesë e projektit “VIP Kinematekë”, i cili synon ruajtjen dhe mbrojtjen e filmave që kanë shënuar kinematografinë serbe. Procesi i restaurimit digjital të trashëgimisë filmike serbe është realizuar në Departamentin për Digjitalizim dhe Restaurim Digjital në Arkivin e Kinematekës Jugosllave në Beograd. Ngjarja organizohet nga: Kinemateka, Kinemateka Jugosllave, Ambasada e Serbisë në Shkup dhe SPONA.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе