„Сеќавања“– изложба на Бурим Муфтиу во Чифте амам

од admin_kult

Во Чифте амам денеска ќе биде отворена изложбата „Сеќавања“ на уметникот Бурим Муфтиу, во организација на Националната галерија на Република Северна Македонија.

Манекенот (кукла во излог) зазема централно место во уметничкото говорење на авторот Бурим Муфтиу, преку фотографии, инсталации и видеопроекција.

Кураторка на проектот е Татјана Бундалевска, кустос во Националната галерија на Република Северна Македонија. Изложбата ќе биде поставена до 26 ноември.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе