Ревија на балкански народни носии во Кратово

од admin_kult

Во Музеј на град Кратово, во организација на општина Кратово и Ансамбл Македонија од Скопје, отворена е изложбата на традиционални балкански народни носии.

На изложбата се претставени традиционални народни носии од Балканот од крајот XIX и почеток на XX век, класифицирани според социјалниот статус, прикажани на фотографии. На изложбата со вокални изведби од Посавина – Хрватска се претставија и уметниците на Ансамблот Македонија од Скопје.

Изложба која за посетителите ќе биде отворена до 30 ноември, е дел од Меѓународната ревија на народни носии, проект, поддржан од Министерството за култура на Република Северна Македонија.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе