“Kufij” nga Starova –Qerimi dhe Mehmeti në Galerinë “Gentinetta” në Cyrih

од admin_kult

Në Galerinë “Gentinetta” në Cyrih,Zvicër,është e vendosur ekspozita e artisteve Dita Starova –Qerimi dhe Shqipe Mehmeti.

Emil Aleksiev,kritik arti thotë se arti është i mundur sepse artisti guxon të kalojë kufijtë.Ai nis një udhëtimi të pasigurtë drejt së panjohurës,përtej kufirit të asaj që është e dukshme dhe e njohur.Guximi i artistit për ti kapërcyer kufijtë krijon një mundësi për të krijuar një vepër arti.

Ai theksoi se ky projekt është një akt i tillë guximi ku artistet Shqipe Mehmeti dhe Dita Starova përpiqen ti kalojnë kufijtë e të njohurës në veprat e tyre dhe të drejtohen në disa fusha të reja dhe të panjohura të artit.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе