Театарот „Сенки и облаци” настапи пред публиката во Москва

од admin_kult

Театар „Сенки и облаци“  со претставата  „Алиса и чудата“  настапи на 3-тиот Меѓународен фестивал на сенки.

Фестивалот кој се одржа во Московскиот детски театар на сенки, единствениот руски професионален државен театар за сенки кој постои дури 80 години,  беше отворен со претставата „Никогаш ненапишана приказна“ посветен на 200-годишнината од раѓањето на Фјодор Михајлович Достоевски.

Гостувањето на претставата „Алиса и чудата“ во Руската Федерација е поддржано од Министерството за Култура на РСМ.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе