Претставата „Само глас“ на МНТ вечер на „Охридско лето“

од admin_kult

Во рамки на драмскиот дел од програмата на „Охридско лето“ вечерва на сцената Долни Сарај ќе се игра претставата „Само глас“ од Нина Плавањац, во продукција на Македонскиот народен театар и режисерот Марјан Неќак.

„Само глас“ е приказна за позната актерка која ја губи сопствената доверба и е напуштена од многу помладиот партнер балетан на кого му помогнала да ја создаде кариерата.

Улогите во претставата што премиерно беше изведена на 26 мај годинава ги толкуваат Звездана Ангеловска и Никола Ристановски, додека за балетските точки е задолжен Мирослав Митрашиновиќ.

Почетокот на изведбата е од 21 часот, а претставата не се препорачува за лица помлади од 18 години.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе