Потпишан Меморандум за соработка меѓу Театар „Комедија“ и Киевскиот музичко – драмски театар „П.К. Саксагански“

од admin_kult

Вршителката на должноста директор на Театар „Комедија“, Нора Шаќири-Марковиќ, и Игор Подолјанец, директор на Киевскиот академски регионален музичко-драмски театар „П.К. Саксагански“, денеска потпишаа Меморандум за соработка во областа на културата и уметноста.

Со потпишувањето на Меморандумот ќе се овозможи да се интензивира соработката меѓу двете театарски институции преку реализација на повеќе заеднички програми и проекти, како и со размена на искуства.

Со тоа, Театарот „Комедија“ ќе ѝ овозможи на публиката во иднина да проследи претстави на оваа театарска куќа од Украина.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе