Премиера на претставата „Сопружници“ во режија на Драгана Таневска

од admin_kult

Во Народниот театар во Охрид утревечер, со почеток во 18:00 часот, ќе се одржи премиерата на претставата „Сопружници” од Вуди Ален, во режија на Драгана Таневска. Во оваа премиерна изведба, која е од затворен тип, настапуваат: Ивица Цонев, Елизабета Стефановска, Никола Тодороски, Адријана Билаловиќ-Тодороска, Филип Кипровски и други.

Од Театарот појаснуваат дека претставата „Сопружници” е песимистичко гледиште на романтичната љубов и бракот.

„Хуморот во претставата произлегува од реалноста на ситуациите. Ликовите не можат да ги надвладеат своите слабости и желби и затоа влегувааат во апсурдни ситуации кои се комични. Тоа, пак, од друга страна, е и специфичноста на хуморот на Вуди Ален, кој многу мудро и реално ги анализира ситуациите и карактерите“, вели режисерката Драгана Таневска.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе