Отворање на изложбата „Subscript“ од Горан Деспотовски

од admin_kult

Во Чифте амам вечер ќе биде отворена изложбата „Subscript“ на уметникот Горан Деспотовски од Нови Сад, Србија.

Од Националната галерија најавуваат дека изложбата има ретроспективен карактер, а во најголемиот дел од реализираните инсталации и објекти, авторот ги претставува личноста, групата, масата луѓе во форма на кукли што го контекстуализираат присуството на лице/а во одреден простор, но без него/нив во буквална смисла.

Деспотовски работи на Академијата за уметности во Нови Сад, а е и претседател на Друштвото на ликовните уметници на Војводина. Организирал шеесетина самостојни и учествувал на неколку колективни изложби во својата земја и во странство. Добитник е на многу награди во областа на ликовната уметност.

Изложбата ќе биде отворена до 28 октомври, а куратор на проектот е Ана Франговска.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе