Нов театарски проект на Центарот за култура Крива Паланка

од admin_kult

Монодрамата „Жените на Шекспир” е новиот театарски проект на Центарот за култура во Крива Паланка, кој вечер во 20 часот премиерно ќе биде прикажан на Јутјуб-каналот на официјалната Фејсбук-страница на Центарот за култура.

Станува збор за монодрама замислена како бриколаж, мозаик од женските ликови од трагедиите „Кралот Лир”, „Макбет”, „Отело” и „Хамлет”, олицетворени во еден женски принцип, комплетен поглед на женското писмо и код во овие стожерни драми од опусот на еден од најголемите мајстори на драмата – вонвременскиот Вилијам Шекспир.

Во претставата игра актерката Елизабета Стефановска, режијата е на Глигор Цветковски, костимограф е Ванчо Василев, снимател е Ѓорѓи Костовски, а звукот и монтажата се на Петар Спасовски и Александар Гоцев.

Проектот е поддржан од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе