Изложба на слики во Центарот за култура ‒ Дебар

од admin_kult

Во Центарот за култура во Дебар денеска (24.11.2020 г) во 12 часот ќе биде отворена самостојна изложба на дебарскиот сликар Дритан Боцку.

Во рамките на изложбата ќе бидат претставени 14 дела‒диптиси и триптиси,дела со мртва природа, портрети и апстракции ‒изработени со масло на платно и акрил на платно, како и со темпера.

Дритан Боцку е академски сликар од Дебар. Завршил Факултет за ликовни уметности‒сликарство во Тетово во 2002 година.

Изложбата,која е дел од Годишната програма на НУ Центар за култура – Дебар за 2020 година, ќе биде отворена до петок, 27 ноември.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе