Недела на јапонски филм од 4 до 9 јуни во Кинотеката

од admin_kult

Од 4 јуни до 9 јуни на сцената на издание на „Неделата на јапонски филм“ е од жанрот на семејната драма: филмовите го осветлуваат актуелниот летното кино во Кинотеката ќе се одржи филмскиот циклус „Недела на јапонски филм“. Изборот за годинaшното аспект на модерното живеење во Јапонија, низ кој се проткајува чудесната традиција на древната јапонска култура и цивилизација.

Од Кинотеката информираат дека доколку заврне, некои од проекциите – наместо во дворот и летното кино – ќе се одржат на затворено, во киносалата. Билетарницата ќе биде отворена секој ден од 19:00 часот, а проекциите се бесплатни и започнуваат во 20:00 часот. Оваа година, повторно, два филма ќе се прикажуваат и во НУ Центар за култура – Битола.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе