Изложба на уметнички дела од колекцијата на Уметничка галерија – Тетово

од admin_kult

Националната установа „Уметничка Галерија“ – Тетово во наредниот период ќе овозможи граѓаните да погледат изложба на уметнички дела од нивната колекција.

Посетителите ќе имаат можност да се запознаат со дел од галериската колекција, која вклучува различни видови на дела на голем број уметници и широк спектар на стилови. Изложбата ќе биде отворена за посетители секој работен ден во временскиот интервал од 9 до 19 часот.

Тетовската уметничка галерија е сместена во објект кој потекнува од османлискиот период , во неспоредба близина на Шарената џамија.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе