Горјан Петревски ќе претстави две свои книги во КИЦ на Северна Македонија во Софија

од admin_kult

Писателот кој пишува за млади читатели, Горјан Петревски, денеска (27 октомври) ќе претстави две свои книги во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија, Бугарија.

Како што информираат од КИЦ – Софија, на настанот ќе бидат претставени бугарските изданија на неговите најуспешни романи: „Марта“ (издание на „Изида“, превод Маријан Петров) и „Сама“ (издание на „Книги за сите“).

Оттаму додаваат дека овие две книги се дел од учебната програма на средношколците во Република Северна Македонија, а се издавани многукратно, при што само „Марта“ има 21 издание досега, кои ја прават една од најпродаваните книги во земјава.

Местата за настанот се со ограничен број и право на присуство ќе имаат само оние што се запишале претходно. Предност ќе имаат оние што поседуваат сертификати за вакцинација или за прележан КОВИД-19.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе