Балетски концерт „Романтична балетска вечер“

од admin_kult

Во салонот на Националната опера и балет денеска (28 мај) во 20 часот ќе биде изведен балетскиот концерт „Романтична балетска вечер“. Концертот опфаќа изведба на две балетски дела во кореографија на Аугуст Бурнонвил (Данска) инспирирани од Франција и од Шпанија.

Музиката е од Паули, Лумбие, Холм, Хелстед; сценографијата е на Зоран Николовски; костимите ги изработи Марија Пупучевска; а асистент на продуцентите е Саша Евтимова. Ќе настапат првенци, солисти и Балетскиот ансамбл на Националната опера и балет.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе