Отворање на Домот на култура – Кино во Драчево

од admin_kult

Во село Драчево денеска ќе биде отворен реконструираниот Дом на култура – Кино, со што жителите ќе добијат современ простор за културно дружење и забава на местото на руинираниот објект изграден во 1946 година,.

Домот на културата  е инвестиција на Општина Кисела Вода и Агенцијата за финансиска подршка во земјоделството и руралниот развој.

На отворањето ќе присуствуваат министерот за култура Ирена Стефоска, градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски, како и директорот на Агенцијата за финансиска подршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе