Разгледани можностите за јапонска екпертска помош за заштита на природното и културното наследство на Охридскиот Регион

од admin_kult

Министерката за култура Ирена Стефоска денеска оствари работна средба со амбасадорот на Јапонија во Република Северна Македонија, Савада Хиронори.

На средбата беа разгледани можностите за продлабочување на соработката со Јапонија и за интензивирање на културната размена меѓу двете пријателски земји.  Дополнително, министерката и амбасадорот разговараа за можноста за вклучување јапонска агенција за подобрување на ситуацијата со природното и културното наследство на Охридскиот Регион и негово зачувување на листата на светско наследство на УНЕСКО.  Договорена беше и теренска посета на Охридскиот Регион оваа пролет.

Соговорниците ги нагласија билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Јапонија кои се традиционално добри и пријателски. На средбата беше изразено уверување дека двете земји и понатаму остануваат посветени на развивањето на културните врски и на воспоставувањето на соработка меѓу сродните институции од областа на културата.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе