УНЕСКО – Повик за доставување на апликации за креативни градови на УНЕСКО

од admin_kult

Националната комисија за УНЕСКО информира за отворениот повик за доставување на апликации за креативни градови на УНЕСКО. Мрежата на креативни градови на УНЕСКО е основана во 2004 година и негува меѓународна соработка меѓу градовите кои целат кон култура и креативност.

Градовите кандидати треба да достават свои апликации до УНЕСКО, најдоцна до 30 јуни 2021 година, преку Националната комисија на УНЕСКО.

Сите информации за повикот вклучувајќи ја и апликацијата може да се добијат на следната страна:  https://en.unesco.org/creative-cities/content/call-applications .

 

 

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе