Премиера на претставата „Диши“ во Драмскиот театар

од admin_kult

Денеска (29 декември), со почеток во 12:00 часот, Драмскиот театар Скопје премиерно ќе ја изведе претставата „Диши“ по текст на Данкан Мекмилан, во режија на Димче Николовски-Димсата.

Улогите ги толкуваат Јасмина Василева и Димитрија Доксевски. Сценографијата е на Илија Николовски, а костимографијата на Раде Василев.

Драмскиот театар апелира заинтересираните за следење на оваа претстава претходно да ги контактираат во врска со протоколите за КОВИД-19.

На 30 декември на малата сцена во МНТ, со почеток во 12:00 часот, премиерно ќе биде одиграна монодрамата „Последната лента на Крап“ од Семјуел Бекет, во изведба и режија на првенецот на Македонскиот народен театар, Ѓорѓи Јолевски.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе