Втора самостојна изложба на Мице Јанкуловски во Њујорк

од admin_kult

Во галеријата МЦ во Њујорк е отворена самостојната изложба на слики „Најцрната црна“ на уметникот Мице Јанкуловски.

Во рамките на изложбата се претставени дела од најновата продукција на уметникот, кој слика со најцрната боја – карбонот – откриена со помош на нанотехнологија.

Куратори на изложбата се Корнелија Конеска и Емил Алексиев.

Ова е втората од двете изложби на уметникот во декември 2022 година во Њујорк. Првата изложба беше отворена во галеријата „Артифакт“ на 7 декември 2022 година.

Изложбата е поддржана од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе