Во Куманово ретроспективно-монографска изложба на Ѓорѓи Шијаковиќ

од admin_kult

Во Уметничката галерија во Куманово, вечерва (28 октомври) ќе биде отворена ретроспективно монографската изложба на Ѓорѓе Шијаковиќ, еден од неколкуте наши најзначајни автори кои припаѓаат во областа на наивното творештво. На изложбата ќе бидат презентирани четириесет слики, а ќе биде промовирана и  книга за неговото творештво со обемен текст од Гоце Божурски.

Ѓорѓе Шијаковиќ е еден од неколкуте основоположниците на наивата кај нас, а застапен е и во енциклопедијата на наивната уметност во светот.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе