Во Велес изложба на карикатури од Миле Манчевски

од admin_kult

Во Ликовниот салон во Народниот музеј во Велес денеска (17 ноември) ќе биде отворена изложбата на карикатури од Миле Манчевски „Ковид 19 и превенција  од вирусот“.

Миле Манчевски е автор на повеќе од две илјади карикатури и учесник на над сто групни и самостојни изложби во државава и во светот.

Од Народниот музеј – Велес во најавата за изложбата информираат дека Манчевски е добитник на многубројни награди и признанија, меѓу кои: државната награда „Наши достигнувања“ и „Гранпри“ на „Студентски збор“.

– Годинава Манчевски ја доби наградата за животно дело „Цицо“ наменета за македонски карикатуристи.  Карикатурите на Манчевски биле презентирани во: Јапонија, Канада, Куба, Турција, Холандија, Италија, Белгија, Србија, Хрватска, Романија, Полска, Бугарија, Кина, Словачка, САД, Словенија, Бразил и Кореја. Оваа изложба, авторот им ја посветува на сите здравствени работници – додаваат од Народниот музеј – Велес. Изложбата се реализира со поддршка од Министерството за култура.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе