Во монтажната галерија изложба на Андреј Ѓеоргиевски

од admin_kult

Во монтажната галерија во Паркот на франкофонијата утревечер (13 ноември) ќе биде отворена мултимедијалната изложба „Идентитет“ од Андреј Ѓеоргиевски.

– По повод 77 години од ослободувањето на Скопје, ја имам честа да го одбележам овој ден со мојата прва самостојна изложба. Токму на темата ослободување, преку „Идентитет“, доловувам катарзa над другите наративи – информира авторот Ѓеоргиевски по повод претстојното отворање на изложбата. Тој додава дека проектот е комплексно разнодимензионирано дело кое со својата отворена семантичка структура, го става субјектот во состојба на избор и рефлексија.

Изложбата, која е поддржана од Министерството за култура, за посетителите ќе биде отворена до 22 ноември.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе