Средба на министерката Ирена Стефоска со амбасадорката на Сојузна Република Германија Холштајн

од admin_kult

Министерката за култура Ирена Стефоска денеска во својот кабинет оствари средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија во нашата земја, Анке Холштајн.

На средбата Стефоска и Холштајн разговараа за досегашната соработка меѓу двете земји во делот на културата, како и за идните чекори за нејзино натамошно интензивирање.

На средбата на која присуствуваше и раководителката на Одделот за култура во германската амбасада, Катрин Фриинсфелд беше посочена и соработката во делот на заштитата на културното наследство. Во тој контекст министерката Стефоска истакна дека интензивно се работи на зајакнување на експертскиот кадар кој работи на заштита на нашите културни богатства – цркавата „Св. Ѓорѓи“ во Курбиново и Музејот на РСМ.

Можеби ве интересира:

Leave a Comment

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе