Vizita e Teatrit të Velesit në Teatrin e Dramës së Beogradit

од admin_kult

Teatri i Velesit me shfaqjen “S’ka rrymë për karrigen elektrike” sonte është mysafir në Teatrin Dramatik të Beogradit. Vizita është pjesë e protokollit të bashkëpunimit ndërkombëtar “Ditët tona”, nënshkrues të të cilit janë Teatri Dramatik i Beogradit, Teatri Kombëtar Serb nga Novi Sadi, “Ujvideki Shinaz” nga Novi Sadi dhe Teatri Kombëtar nga Velesi.

Shfaqja është bazuar në tekstin e shkrimtarit bashkëkohor bullgar Aleksandar Sekullov, ndërsa regjia është Dejan Projkovski. Do të performojnë Vasill Zafirçev dhe Isidor Jovanoski. Muzika e shfaqjes dhe performanca e saj live janë të Sashko Kostov. Shfaqja do të zhvillohet në skenën e madhe të BDP-së “Olivera dhe Rade Markoviq”.

Kjo është vizita e parë e Teatrit të Velesit në këtë teatër të njohur.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе