“Vizatim, grafikë dhe bojëra uji” në “Magaza” të Manastirit

од admin_kult

Më 13 tetor, në ora 20:00, në sallën e ekspozitës “Magaza” do të hapet ekspozita artistike e Shoqërisë së Artistëve të Bukur – Manastir. Ekspozita titullohet “Vizatim, grafikë dhe akuarel”, ku do të prezantohen 24 anëtarë të DLUB-së.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 23 tetor.

– Aspirata e ekspozitës “Vizatim, grafikë dhe akuarel” në DLUB për t’u larguar nga konventa e homogjenitetit nuk është vetëm nominale. Eklekticizmi qëndron pas (pyjeve dhe jashtë) teknikave dhe teknikës, pataka, përkatësisht të ndryshme janë postulatet, synimet dhe vlerat e pjesëmarrësve në këtë ekspozitë.

Heterogjeniteti i shprehur zbutet pjesërisht nga prania e motiveve klasike, gati arketipale, që mbështeten mbi të gjitha në stimuj të fortë në kohë kronologjike, si magjepsja me mjedisin e afërt, fizik dhe metafizik, fiksimi i kujtimeve personale dhe patosi personal, luhatja dhe ndjenja e saj, nostalgjia dhe festimi i saj – thonë nga shoqata.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе