Program intensiv në QKI maqedonase në Zagreb

од admin_kult

Në QKI të Maqedonisë në Zagreb, siç informon drejtoresha Natalija Popovska, po zhvillohet program intensiv vjeshtor, i cili filloi me projektin “Filigrani: sinergjia e traditës dhe modernitetit” nga Biljana Klekaçkoska – artiste e argjendarisë me përvojë 26 vjeçare. Ajo njihet si një artiste avangarde në fushën e dizajnit dhe prodhimit të bizhuterive, një pioniere e valës së re të rivitalizimit dhe rishpikjes së artit tradicional të filigranit. Këtë vit ai përfundoi masterin në Universitetin e Trierit, në Departamentin e Bizhuterive dhe Gurëve të Çmuar „Idar-Obershtajn“.

Në këtë ekspozitë ajo e prezantoi filigranin si pjesë e trashëgimisë kulturore jomateriale dhe materiale të gjallë maqedonase dhe theksoi aplikimin dhe rikontekstualizimin e tij bashkëkohor. Krahas punimeve ekspozita u pasurua edhe me fotografi, punë e vetë artistes.

Në mesin e shtatorit, në QIK të Maqedonisë në Zagreb, u realizua ekspozita multimediale “Të zhvendosurit” e Tanja Balać, ku u ekspozuan 15 punime nga cikli i fundit i artistes. Gjatë ekspozitës u shfaq edhe filmi i shkurtër eksperimental „Të ngecur bashkë”, i cili është vlerësuar disa herë në festivale ndërkombëtare.

Autori trajton temat globale të krizës së refugjatëve dhe emigrantëve, duke iu referuar retorikës ksenofobike të pranishme në shumë media “mainstream”. Hapjen e ekspozitës e pasuroi edhe promovimi i monografisë për punën e saj tridhjetëvjeçare. Në ekspozitën dhe promovimin, e cila tërhoqi interesim të madh në publik dhe në media, ku mori pjesë edhe ambasadori Milaim Fetai, foli historiania e njohur e artit dhe kritikja e artit, Branka Hlevnjak.

Para ngjarjeve të ardhshme të vjeshtës në QKI të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zagreb, ne i kthejmë kokën ngjarjeve që kanë kaluar në periudhën e verës.

Në gusht u realizua ekspozita “Vetënjohuri” e Sllobodan Millosheskit. Ekspozita përbëhet nga 10 vepra skulpturore me format galerie, të krijuara në dy vitet e fundit prej inoksi, të cilat për herë të parë u ekspozuan në QKI në Zagreb.

Në korrik, në suaza të edicionit të 41-të të Festivalit “Mbrëmjet nën Griç”, u mbajt recitali në piano nga maestro Simon Trpçeski. Koncerti ishte në atriumin e galerisë së njohur “Kloviçevi dvori”. Ky projekt është rezultat i bashkëpunimit të QKI-së së Republikës së Maqedonisë me QKI-në e qytetit të Zagrebit dhe Festivalit “Mbrëmjet nën Griç”.

Në QKI të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zagreb, në fund të qershorit u hap ekspozita vetjake e piktorit akademik Reshat Ameti, e titulluar “Përparimi i dritës”, në të cilën Ameti prezantoi 30 vepra. Për poetikën e Ametit foli kritikja e artit Iva Korbler.

Në qershor, në organizimin e QKI-së të Maqedonisë në Zagreb, në kinemanë e Qendrës u realizua projekti “Të rinj dhe të vendosur – Tregimi i shkurtër i gjeneratës së re të regjisorëve femra maqedonase”. U shfaqën: “Çmimi” i Lidija Mojsovska, “Malina” e Anastasia Lazarova Piling, “Fëmijët do të kthehen” nga Ana Jakimska, “Poli i Veriut” nga Marija Apçevska-Petrovska dhe “Muret e gjelbra” nga Sandra Georgievska.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе