TKM do të shënojë 79 vjetorin e saj me program humanitar

од admin_kult

Teatri Kombëtar i Maqedonisë (TKM) do të shënojë 79 vjetorin e tij me program humanitar. Mjetet nga biletat e shitura të shfaqjeve “Të gjithë jemi zogj” në regji të Sllobodan Unkovskit dhe “Siljan Shtrkot shanca” nga Dejan Dukovski, me regji të Srgjan Janikijeviq, të cilat do të luhen më 3 prill, do të jenë të dedikuara për trajtimin Leonid Indovin.

Siç informojnë nga TKM, të njëjtën ditë në hollin e Teatrit do të prezantohet ekspozita dokumentare “Një çast që zgjat”, e cila përmes fotografive dhe objekteve origjinale do të prezantojë një pjesë të shfaqjeve të luajtura nga viti 1945 e deri më sot.

Ndryshe, MNT u krijua më 31 janar 1945 nga Presidiumi i ASNOM-it, me të cilin Teatri filloi zyrtarisht punën e tij. Drejtor është emëruar Dimitar Qostarov, sekretar dhe dramaturg Ilija Milçin.

Shfaqja e parë “Platon Kreçet” e Aleksandër Kornejçukut, me regji të Dimitar Qostarov, u shfaq premierë më 3 prill 1945.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе