Tenorët më të mirë italianë do të hapin “Verën e Ohrit” të 62-të

од admin_kult

Katër tenorët me famë botërore nga Italia: Alessandro Cocentino de Acrisa, Federico Serra, Giovanni Maria Palmia dhe Hugo Tarquini, nën dirigjentin e Lorenzo Bicari dhe të shoqëruar nga Orkestra e Operës dhe Baletit Kombëtar, do të hapin edicionin e 62-të të Ohrit. Festivali ” më 12 korrik në Teatrin Antik në Ohër.

Kështu ka bërë të ditur drejtoresha e IKSH “Vera e Ohrit” Natasha Popoviq në konferencën e sotme për media, duke kujtuar se artistët më të mirë botërorë dhe të dëshmuar këtë vit do të shkruajnë një tjetër edicion të suksesshëm të festivalit.

Na presin 40 mbrëmje atraktive dhe emocionuese të festivalit me një program të pasur festivali të krijuar nga artistët tanë më të mirë dhe të dëshmuar, tashmë përzgjedhës të “Verës së Ohrit”, maestro Bisera Chadlovska, dirigjente në Operën dhe Baletin Kombëtar dhe Sanja Arsovska, aktore nga Teatri i Dramës,Shkupi. Në edicionin e 62-të të sivjetmë artdashësit do të kenë mundësinë të shijojnë 36 koncerte, 9 shfaqje teatrore dhe 6 evente në programin shtesë. Nga data 12 korrik deri më 20 gusht, në skenat e hapura të Teatrit Antik, Saraji i Poshtëm, në hajatin e kishës “Shën Sofia”, si dhe në kishën “Shën Sofia” dhe në Qendrën Kulturore, do të mirëpresim mbi 1000 artistë nga 25 vende – njoftoi regjisori Popoviq.

Këtë vit do të performojë Orkestra e Dhomës Profundis, Stefan Milenkovic, ndërsa publiku do të ketë mundësinë të shohë baletin e flamenkos “Luxuria”, një spektakël i bazuar në vallet tradicionale të flamenkos spanjolle. Në bashkëpunim me Fakultetin e Artit Muzikor nga Shkupi do të promovohet cikli prej tetë librash nga kompozitori dhe profesori Dimitrije Buzarovski. Do të performojë një tjetër violinist shumë i njohur për publikun maqedonas – Shllomo Mintz. Festivali këtë vit do të mbyllet me një koncert kushtuar veprës së kompozitorit legjendar maqedonas Aleksandar Xhambazov, i cili vdiq këtë vit.

Programi i pasur i dramës së verës së 62-të të Ohrit të këtij viti do të udhëhiqet nga “La Mama” e Nju Jorkut dhe bashkëprodhimi “Balkan Bordello”, “Lufta dhe Paqja “e Beogradit dhe “Xha Vanja”, “Zbutja e të ligut” të Ukrainës, si dhe gjashtë shfaqje të jashtëzakonshme vendase.

Edicioni i gjashtëdhjetë e dytë i “Verës së Ohrit”, i cili ofron një program të pasur, këtë vit nuk do të mungojnë eventet tradicionale, si: Nata e Bashkimit Europian, Nata Italiane, Nata Franceze, Nata Greke, Nata Amerikane.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе