Teatri i Prilepit feston 74 vjet nga themelimi i tij

од admin_kult

Shtatëdhjetë e katër vjetët e veprimtarisë së Teatrit të Prilepit do të shënohen të mërkurën me shfaqjen më të re “Kurthi i minjve”, bazuar në tekstin e Agata Kristit, me regji të Boris Vasileskit.


Më 17 shkurt 1950 ansambli i Teatrit të Prilepit shfaqi shfaqjen e parë “Kir Janja” të Jovan S. Popoviq me regji të Ace Mihajlloskit, i cili shënoi fillimin e veprimtarisë së pasur teatrore dhe la gjurmë të pashlyeshme në art me shfaqjet dhe me emrat e rëndësishëm teatror për kulturën maqedonase.


Teatri popullor i Prilepit deri më tani ka realizuar rreth 360 premiera dhe janë luajtur mbi 7500 shfaqje të cilat i kanë parë mbi 1.7 milionë njerëz. Shfaqja më e ndjekur dhe më e luajtur, e realizuar qindra herë, është “Thessaloniki Patrdii” nga Mile Poposki, me regji të Kole Angelovskit.


Teatri arriti sukses të madh edhe në skenën vendase dhe ndërkombëtare me shfaqjet: “Daullet në natë”, “Rrethi Kaukazian me shkumës”, “Svejk…” “Siljan Lejleku”, “Kumbarët”, “Qendra e Koleksionit”, “Koloban”. , “Kolonel zogu”, “Opera për tre grosh” dhe shumë të tjera. Ansambli ka fituar disa çmime, si dhe dhjetëra çmime për performancën më të mirë në MTF “Vojdan Çernodrinski”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе