“Tanec”përfundon turneun e Amerikës së Veriut me koncert në Nju Jork

од admin_kult

Ambasadori ynë më i madh kulturor, ansambli “Tanec”, me një koncert në Nju Jork përfundoi turin dyjavor të suksesshëm në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Me nëntë koncerte në tetë salla, me një audiencë prej gati dhjetë mijë e duartrokitje të shumta, ansambli performoi në skena prestigjioze në teatrot në Montreal, Otava, Toronto, Detroit, Çikago, Pitsburg, Klivlend dhe Nju Jork.

-Me shfaqje koncertesh që zgjatën gati dy orë pa pushim dhe me lëvizshmëri dhe mjeshtëri të pabesueshme, për ndryshim programi të të gjithë anëtarëve të ansamblit, u shfaq bukuria unike e folklorit tonë dhe profesionalizmi e vlera e lartë artistike e perlës sonë “Vallja”. në tokën amerikane.- njoftojnë nga NI “Tanec”.

Ky turne në Amerikën Veriore i ansamblit është pjesë e programit vjetor të NI Tanec i mbështetur nga Ministria e Kulturës dhe i organizuar nga kompania Gremy Concerts.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе