Spektakli i paharruar skenik në Beograd me Vlatko Stefanovskin dhe “Vallëzimi”

од admin_kult

Dy brendet më të njohura muzikore maqedonase, kitaristi i shquar Vlatko Stefanovski dhe Ansambli Popullor Kombëtar i Maqedonisë së Veriut “Vallëzimi”, mbrëmë në Fondacionin Futbollisti në Beograd, para një sallë të mbushur plot, bënë një spektakël skenik të paharruar, transmeton korrespondenti të MPB-së nga Beogradi.

Shfaqja e parë e përbashkët e Vlatko Stefanovskit  “Vallëzimi”, u mbajt vjeshtën e kaluar në Shkup, ndërsa më pas koncerte të ngjashme u mbajtën në Ohër, Manastir dhe në festivalin LENT në Maribor të Sllovenisë.

Siç njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi, në koncertin në sallën e mbushur me njerëz, u dëgjuan ndërthurje interesante të këngëve tradicionale nga folklori i pasur i muzikës maqedonase, vokal, këngë instrumentale dhe improvizime, me shkrirjen dhe kalimin e tyre në muzikën xhaz.

Sidomos për këtë projekt për orkestrën popullore të “Vallëzimi”, por në një frymë pak më moderne, aranzhime të veçanta janë bërë nga instrumentisti dhe autori maqedonas më i mirë Damir Imeri.

Vlatko Stefanovski dhe ” Vallëzimi”, me shkrirjen në një bashkim interesant instrumental dhe vokal, që përfaqësojnë muzikën dhe kulturën maqedonase, interpretuan vallet antologjike “Pelistersko”, ” Vallja e kasapit “,”Dhelpra e vogël”, “I përpunuar”, “Kalajsko”, ” Pajdushka” dhe meloditë e paharrueshme “Elena bijë”, “Janon, mori sevdaja”, të cilat u pritën mjaft mirë nga publiku i Beogradit.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе