Shfaqja “Stuhia” me regji të John Blondel nga SHBA-ja u shfaq premierë në Teatrin e Prilepit

од admin_kult

Shfaqja “Bura” e V. Shakespeare, me regji të John Blondell nga SHBA do të shfaqet në Prilep më 5 qershor ora 20:00. Autori i skenografisë, kostumeve, ndriçimit dhe posterit është Bllagoj Micevski, muzika është e Tome Temelkoskit ndërsa dramaturge është Lidija Mitoska-Gjorgjievska.

Në shfaqje marrin pjesë Igor Trpçeski, Angella Naumoska, Daniella Ivanoska, Natasha Açanski etj.

Regjisori John Blondell thotë për tekstin “Stuhia”, që konsiderohet si drama e fundit e Shekspirit, se shfaqja është një filozofi e jetës dhe, siç thotë ai, “Unë nuk njoh asnjë shfaqje tjetër që përmban gjithë kompleksitetin e pasur të jetës”.

– Është një dramë e mrekullueshme, e egër dhe prekëse, e cila edhe pse është shumë e vjetër, është në të njëjtën kohë shumë moderne. Siç thotë regjisori i madh rumun Liviu Çulej: “Klasiku është klasik sepse është modern”. Më pëlqeu pa masë të punoja në këtë shfaqje, me këta njerëz të mrekullueshëm në Prilep. Të gjithë shpresojmë që do ta shijoni – thotë regjisori John Blondell.

Repriza e parë e shfaqjes “Stuhia” do të jetë më 6 qershor në orën 20:00.

Shfaqja është pjesë e programit vjetor të Teatrit për vitin 2024 mbështetur nga Ministria e Kulturës.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе