Shfaqja “Për teatrin tonë” për përvjetorin e insitucionit kombëtar -Teatri Kombëtar Manastir

од admin_kult

Ansambli i insitucionit kombëtar – Teatri Kombëtar Manastir përvjetorin e themelimit do ta shënojë me shfaqjen muzikore-skenike “Për teatrin tonë” e cila do të shfaqet sonte në skenën e madhe “Blagoj Stefanovski-Bage”.

Teatri i parë maqedonas, i cili më 14 nëntor 1944 në Manastir shfaqi shfaqjen e parë teatrore në gjuhën moderne maqedonase, shfaqjen pra, një akt nga Vlado Maleski, “Gjore Magarevski” me regji të Dimçe Stefanovskit, dhe këtë vit me program special shënoi ditën e themelimit, njoftuan nga Teatri i Manastirit

– Sot paradite për më të rinjtë do t’u ofrohet projekti “Pse e dua teatrin”, në hollin e teatrit do të hapet ekspozita me portretet teatrore nga Kiril Gegovski, ndërsa në orën 20:00 aktorët tanë do të performojnë muzikalin -shfaqja skenike “Për teatrin tonë” “. Në skenë do të performojnë aktorë dhe aktore nga të gjitha gjeneratat, përfshirë pensionistët Petar Mirçevski, Menka Bojaxhieva, Sonja Mihajlova, regjisori Ljupço Gjorgievski, skenografi Dragan Angelkoviq dhe punëtorë të tjerë teatror, siç bëjnë me dije nga NU Teatri Kombëtar- Manastir.

Siç dihet, 14 nëntori i vitit 1944 konsiderohet dita e themelimit të Teatrit të Manastirit, dhe themelues janë Jorgo Caca, Vera Vuçkova, vëllezërit Dimçe dhe Aco Stefanovski, Meri Boshkova, Simo Georgievski, Sllavçe Matevski, Georgi Karev dhe Jovan Bejko.

Me themelimin e Teatrit Kombëtar NU-Manastir në vitin 1944 filloi procesi i themelimit të teatrove të tjerë në vend, në Shkup, Prilep, Veles dhe qytete të tjera të Maqedonisë.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе