Projekti multimedial “Rizom-X” është ekspozuar në QIK në Zagreb

од admin_kult

Në mbrëmje, nga ora 19:00, në Qendrën Kulturore dhe Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zagreb do të ekspozohet projekti multimedial “Rizom-X”. Krijues të projektit janë autoret Veronika Kamçevska dhe Ana Dimçevska Semenpeeva në bashkëpunim me audio-dizajnerin Goran Moskov.

“Rizom-X” është një projekt multimedial, i cili përmes vetive hapësinore audio-vizuale eksploron përshtatjen njerëzore përmes realiteteve të dhëna.

Veronika Kamçevska (1987) është autore e videove dhe studiuese e formave dhe modeleve multimediale. Ajo është bashkëkrijuese e platformës elektronike “Covidmembrance” (2021), e cila në strukturën e saj integron format dixhitale-vizuale, vlerat sasiore-cilësore të video artit, vizatimin dixhital dhe shkrim-leximin dixhital.

Ana Dimçevska Semenpeeva (1986) është autore multimediale me shprehje vizuale ndërdisiplinore në grafikë dhe skulpturë. Interesi i saj artistik eksploron lidhjen e shprehjes artistike në forma të ndryshme mediatike. Ajo është e punësuar në Muzeun NU të Maqedonisë së Veriut si konservatore metalike.

Goran Moskov (1984) është një dizajner audio që punon në instalacione artistike, filma eksperimentalë dhe dokumentarë. Është autor dhe bashkëpunëtor i projektit multimedial “Rizom-X”, (2022). Si dizajner kryesor audio dhe kompozitor i muzikës origjinale, ai punon në platformën multimediale “Covidmembrance”, (2021).

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе