Shfaqja “Greta” me regji të Tamara Stojanoskës do të shfaqet në Teatrin e Prilepit

од admin_kult

Në teatrin “Vojdan Çernodrinski” në Prilep në mbrëmje (28 shkurt) nga ora 19:30 do të shfaqet shfaqja “Greta” me regji të Tamara Stojanoskës.

Qendra e kulturës “Marko Cepenkov” – Prilep njofton se është projekt i teatrit të pavarur “Zlaten Elets”, dhe shfaqja në vitin 2022 ka fituar çmimin për rolin më të mirë femëror në Festivalin Ndërkombëtar të Duodramës “Branko Gjorçev” në Negotinë.

Përshtatja dhe regjia janë të Tamara Stojanoskës, ndërsa aktorët janë: Dimitrina Mickoska Trajkoska dhe Ane Bllazhovski.

– “Greta” tregon histori për teatrin, për krijimin e botëve teatrore, për provën dhe procesin, për aktorët si shpirti i teatrit, për marrëdhëniet e artistëve të teatrit në një proces. Gjatë gjithë shfaqjes, tetë koncepte të ndryshme për skenën e kultit me kutinë e Gretës nga “Faust” dhe dy aktorë që do të flasin për profesionin e tyre, për magjinë, por edhe për ato momente të vështira me të cilat përballet çdo artist i teatrit – informojnë nga Qendra e Kulturës në Prilep.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе