Shfaqja e projektit “Rimendimi – film, muzikë dhe poezi” në Kriva Pallankë

од admin_kult

Me muzikë të Branisllav Nikollovit dhe Goce Jovanoskit dhe me poezi filmike të Dejan Trajkoskit, sot nga ora 19 në Shtëpinë Evropiane në Kriva Pallankë do të shfaqet projekti “Rimendimi – film, muzikë dhe poezi”.

Siç njoftojnë organizatorët, bëhet fjalë për projekt ndërdisiplinor në zhvillim: shkrirje e poezisë, filmit dhe muzikës.

– Ideja është të rimendojmë vepër arti dhe të krijojmë të re, në formë të ndryshme nga origjinali. Këto janë këngë të frymëzuara nga skena nga shumë filma. Poezia e Trajkoskit do të interpretohet nga Branisllav Nikollovi, me muzikë të krijuar nga Nikollovi dhe Jovanoski, të frymëzuar nga kompozimet origjinale filmike – thuhet në njoftim.

Projekti mbështetet nga Bashkimi Evropian dhe organizohet nga “Metrika Kultura”.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе