Shfaqja e filmave të shkurtër maqedonase në Qendrën Kulturo-Informative në Zagreb

од admin_kult

Në Qendrën Informative Kulturore në Zagreb, Kroaci, sot (me 1 qershor) në ora 19:00 do të mbahet shfaqja e filmave të shkurtër maqedonas (katër luajtën

 dhe një dokumentar) me regji të regjisorëve të rinj të filmit nga Republika e Maqedonisë së Veriut.

Filmat, të cilët janë xhiruar në periudhën (2015-2021), janë shfaqur në festivale të ndryshme botërore, ndërsa filmi” “Poli i Veriut” i Marija Apçevskës është përfshirë në përzgjedhjen zyrtare të filmave me metrazh të shkurtër në Festivalin e Filmit në vitin 2021.

“Momenti socio-kulturor që hapin këta regjisorë të rinj në filmat e tyre i bën ata të guximshëm dhe profesionistë të filmit me përgjegjësi shoqërore. Me filmat e tyre të shkurtër hapën tema thellësisht intime dhe përmbajnë elemente biografike. Këto vepra, përveç pamjes karakteristike kritike në paraqitjen vizuale arkitektoniko-skenike, kanë energjinë e një linje veprimi pozitive, “optimiste”, informojnë nga QIK – Zagreb, i cili është institucion publik kulturor i themeluar në vitin 1965 nga Bashkia e Zagrebit.

Pjesëmarrës në manifestim janë: Gena Teodosievska, përzgjedhëse e programeve dhe kritike e filmit; Robert Naskov, producent televiziv dhe filmi, pronar i “KINOOKO”; Ana Jakimska dhe Sandra Gjorgjijeva, skenariste dhe regjisore; Natalija Popovska, drejtoreshë e Qendrës Informative Kulturore të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zagreb.

Filmat janë me titra në gjuhën kroate dhe hyrja është falas.

Shfaqja e këtyre filmave të shkurtër maqedonas realizohet në bashkëpunim me Qendrën Kulturo-Informative të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zagreb.

Më shumë informacione për orarin e filmave mund të gjeni në ueb faqen e KIC – Zagreb: https://kic.hr/program/kino/mlade-i-odvazne-makedonski-kratki-filmovi/

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе