Realizim i suksesshëm i shfaqjes “Elegji në pesë frymë” në festival në Timisoara, Rumani

од admin_kult

Më 30 shtator, në sallën e mbushur plot me njerëz të Teatrit Gjerman në qytetin e Timisoara, Rumani në kuadër të festivalit teatror “Eurotalia” u mbajt shfaqja “Elegjia në pesë frymë” me regji të Filip Petkovskit dhe bashkëproduksion të autorit dhe teatrit “Jordan Haxhi-Konstantinov-Xhinot” nga Velesi.

Siç informon teatri i Velesit, shfaqja është përzgjedhur me nëntë shfaqje të tjera të interpretuara nga kompani prestigjioze teatrore si: “Ultima Vez”, “Rimini Protokoll”, “Burgtheater” dhe “The New Riga Theatre”. Nga aty shtojnë se në shfaqje morën pjesë Vasill Zafirçev, Natalija Teodosieva, Simona Dimkovska dhe Sara Cvetkovska, e cila u pasua me duartrokitje të forta dhe disa thirrje për bis, të cilët shkëlqyen në skenë me vallëzime dhe interpretime, të ndjekura nga muzika e Duke Bojaxhiev, “Sintezis”, “DahaBraha”, Betoven dhe Çajkovski.

Shfaqja bazohet në motive nga vargje nga poezia e Radovan Pavllovskit, Petre M. Andreevskit, Mihaill Renzovit, Aco Shopovit dhe Nikolla Maxhirovit kurse shndërrimi i poezisë si formë arti që përdor gjuhën për të arritur cilësinë estetike dhe thellimin e përmbajtjes së saj semantike, e përkthyer në performancë kërcimi, është detyra kryesore e regjisorit dhe koreografit.

Shfaqja përmban pesë shfaqje (pesë frymë) që synojnë të krijojnë gjuhë skenike të kuptueshme universale, të kapur përmes një qasje multidisiplinore ndaj përgatitjes dhe performancës përmes kombinimit të mediave të shumta të shprehjes skenike si vallëzimi, narracioni dhe teatri fizik. Festivali është pjesë e programit artistik të “Timisoara – Kryeqytet i Kulturës Evropiane për vitin 2023”, dhe ishin interpretuesit maqedonas ata që patën nderin të mbyllin festivalin dhe të paraqesin  qasje të re dhe bashkëkohore të shprehjes teatrale që përshtatet në mënyrë të përkryer me programin artistik.

Можеби ве интересира:

Страницата на Министерството за култура на РС Македонија користи т.н. „колачиња“ со цел да обезбеди подобро корисничко искуство. Прифати Повеќе